13
Nis

İkitelli Kroşeta

Son zamanlarında en çok göze çarpan dikiş modeli gipe dikiş usta ellerin yapabileceği bir dikiş modelidir. Bu dikiş modelini usta eller yaptığı gibi özel kullanılan makinelerin de yeri oldukça fazladır. Özel makineler yapılacak olan gipe dikişinde herhangi bir pürüz çıkmaması için kullanılır.

Son zamanlarda ne kadar çok kullanılsa da gipe dikiş modeli hayatımıza yeni giren bir dikiş modeli değildir. Oldukça eskidir. Eskiden beri kullanılır. İstanbul’un semtlerinden birisi olan İkitelli’de gipe dikiş modelini geçmişten günümüze kadar aynı ustalıkla yapan yerler bulunmaktadır.

Bu sebepten dolayı İkitelli gipe denildiği zaman tercih edilebilecek yerler arasında yer almaktadır. Sadece bu değil burada yer almakta olan ustalar ikitelli gipe dikiş modelleri ile müşterilerini oldukça fazla memnun etmektedirler.

Zincir Dikiş Modeli Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Yapılır?

Çemberden iğne geçirildiği zaman bu dikiş modeline başlanır. Farklı bir dikiş modelidir. Envai çeşit modeli bulunur. Bu dikiş modelleri için özel makinelere ihtiyaç yoktur. Tamamen emek ile yapılan bir şeydir. Zor bir yapılışı vardır diye bazı kişilerin ön yargıları bulunur. Ancak önyargıları yersizdir. Çünkü zincir dikiş modeli el emeği ile yapılsa da oldukça kolay bir modeldir.

Zincir dikiş modelini kumaşlarda kullandığınız zaman oldukça şık bir görünüm elde edeceksiniz. Şık kumaşlara sahip olmak için ikitelli zincir montaj size yardımcı olabilir. Size oldukça şık kumaşları ortaya çıkarabilir.

Kabartma Nervür Nedir?

Kabartma nervür yapılacağı zaman iplik özel bir iplik olmalıdır. Daha çok desen yapmak için işin içine biraz süs katmak için uygulanır. Zor bir dikiş modelidir. Estetik çalışmalar ortaya konmak için bu dikiş modeli tercih edilir. Yapılacak olan desenler bir panonun üzerine yapılır. İkitelli’de bu işi yapabilecek çok fazla yer bulunur. Oldukça gösterişli desenler ortaya koymak için ikitelli kabartma nervür çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Acur ve Punto Dikimi Hakkında Bilgiler

Kağıt veya kumaş fark etmeden her kumaşın üzerinde uygulanabilir bir dikiş modelidir. Acur ve punto dikiminde İkitelli’de oldukça iyi yerler bulunmaktadır. İnsanlar punto dikişlerini ikitelli punto gibi bu işte iyi olan kişiler tarafından yapılabilir. İkitelli’de acur dikişi yapılabilir.

Kroşeta Dikişi Nedir?

Çok fazla dikiş türü bulunur. Bu dikiş modellerini arasında kroşeta dikişi de bulunur. Kenar süslemelerinin vazgeçilmezi olan bir dikiş türüdür. Kenar süslemelerinize ayrı bir hava katacak kroşeta dikimleri için ikitelli kroşeta yapabilmektedir.

Türler arasında yerini almakta olan model istiridye dikişidir. Bu dikiş türünün de çok fazla türü bulunmaktadır. Bu pek çok çeşidi bulunan dikiş modelini ikitelli istiridye dikişi kapsamında yapmaktadır.

Kullanımı oldukça kolay olan ve bu sayede de pek çok kişinin gözdesi haline gelen süs dikişleri sağlam bir özelliğe de sahiptir.

Bu modelin temizliği de zahmetsizdir. Oldukça sağlam İkitelli süs dikişleri yapmaktadır. Pek çok modeli yapan ikitelli çoban dikişi dahi yapmaktadır. Farklı ham maddelerden farklı teknikler ortaya çıkarmıştır. Bir kumaşın altında olan ve belirli bir uzaklıkta olan pili kat yerlerini ikitelli plise dikişi yapmaktadır.