Jakar Dikişi
25
Eki

Jakar Dikişi

Jakar, Türkler’den gelmektedir. Nakışlı kumaşları eski zamanlarda Türkler el tezgahların da dokumaktaydı. Aynı zamanda bu tezgaha Çin tezgahı da denilmektedir. Daha sonradan Fransız bir mekanik bu tezgahı makineleştirerek Jakar tezgah adını almıştır.

Jakarlı Kumaş Nedir?

Jakar kumaşı; özel bir tezgah üzerinde ipliklerin dokunmasıyla olmaktadır. Jakar kumaşın kaynağı keten, ipek ve pamuk gibi malzemelerdir. Jakar dikişi örme ya da dokuma ile olmaktadır. Jakar dikişi, karışık ve aynı zamanda değişik renklerin dokunması ya da örülmesi ile olmaktadır. Tezgah üzerinde olan çözgü telleri kaldırılır ve daha sonra bu renkli olan iplikler aralardan geçirilir. Otomatik şekilde gerçekleşen jakar dikimi karmaşık motiflerde yapılabilmektedir.

Jakarlı Kumaşın Kullanım Alanları

Jakar dikimi kumaşları oldukça estetik ve şık bir görünüme sahiptir. Jakar dikimleri özellikle döşeme kumaşlarında, perde, havlu ve halılarda sıklık ile kullanılmaktadır. Jakar dikimleri kalın kumaşlardan oluşmaktadır ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Jakarlı Kumaş Nasıl Yıkanır?

Jakarlı bir kumaş gerektiğinde kuru temizleme yapılmalıdır. Çamaşır makinesinde bu kumaşların dokusu ya da renginde değişikliğe sebep olabilmektedir.

Jakarlı Kumaş Terletir mi?

Jakarlı kumaşa sahip olan kişiler en çok bu kumaşın terletip terletmediğini merak etmektedir. Bu jakarlı kumaşların yazlık veya kışlık modelleri bulunmaktadır. Kişiler bu şekilde tercihlerini yapabilmektedir. Ayrıca ürünlerde kullanılan ipliklere göre de terletme ya da esneme gibi özellikler de değişebilmektedir.

Guvensusdikisleri.com adresi kişilere tekstil sektöründe kaliteli biz hizmet vermektedir. Sektörde güven ve aynı zamanda kaliteli biz hizmet vermektedir.